O nás

certifikát chovatelské stanice Hanácké štěstí

Práce naší chovatelské stanice spočívá v chovu Maďarských ohařů krátkosrstých, podpoře v loveckém výcviku, zachování loveckých vloh ohaře.

Vlastním fenku Carmen z Kulivé hory. Je to můj veliký vzor chovné feny maďarského ohaře krátkosrstého. Díky ní jsem poznala sílu loveckých pudů, vášně a nasazení ohaře a nejvíc milující psí mámy.

Můj druhý pes Drago Diesel Čarovné srdce, Italský spinone hnědý bělouš. Tento pes je naprosto rozdílný od Carmen, tím mne nutí a učí zcela jiný způsob komunikace, práce v poli. Drago dokázal převrátit poměry v celé naší rodině, u přátel a díky němu mám nezapomemnutelné a přínosné zkušenosti.

Svoje psy vedu sama jak na zkouškách, výstavách v pracovním nasazení na honech. Spolupracuji s Martinou Mrkvicovou a dbám na její rady v loveckém výcviku. Martina je pro mne vzor nestranného vůdce a výcvikáře, kdy jí záleží na zvířeti a dokáže na přímo ohodnotit vůdce i psa.

,, Láskou k ohaři "

Vítejte na stránkách chovatelské stanice ,, Hanácké štěstí ". Založení způsobila naše první ,,papírová" fenka s průkazem původu Carmen z Kulivé hory.

V roce 2013, kdy jsme nečekaně přišli o naši první fenku Maďarského ohaře Sáru. Bolest byla ohromná a trápení jsme museli řešit, a tak do týdne k nám přibyla Carmen.

Kdo měl tu čest prožít život s maďarem, ví, že pokud navážeme nezapomenutelné přátelství, nedá se ničím nahradit.

Sára je stále s námi, v našich srdcích. Moc nás naučila, byla nesmírně oddaná a měla s námi nesmírnou trpělivost. Byla to pro mne pocta s ní žít a kolikrát mně zahřálo, když i sousedé na ni vzpomenou se slovy, jo Sára, to byla klidná fenka, hodná dokázala před domem ležet a klidně vás pozorovat, jak okopáváte záhony...

S Carmen k nám přišlo štěstí. Vybrala jsem náhodně chovatelskou stanici z Kulivé hory a až postupem času si potvrzovala, jak velké štěstí a výborný výběr to byl. Chovatelka paní Charvátová je zkušená chovatelka, které záleží především na zdraví a zachování standardu plemene, což naše Carmen jen a jen potvrzuje.

Dnes si sami i dokážeme porovnat chov psa ,, bez papírů ", bez průkazu původu a psa s průkazem původu. Standard plemene popisuje přesně, co a jak má pes/fena splňovat. Pokud zvolíme variantu ,,bez papírového " psa, nedokážeme předvídat, co se ze šťeňátka vyklube. Pro nás bylo nejvíce skličující, když jsme se Sárou zažívali obrovskou paniku z výstřelu, nejhůř ohňostroj, bylo to pro ni i pro nás moc skličující. Měla v sobě i neklid, strach, se kterým jsme nic nemohli udělat.

Ne každý, bohužel může mít dnes psa, ať už z finančních důvodů, osobních, atd. Maďarský ohař určitě ani není pes ,,pro každého". Diky našim maďarkám vím, že nás přetváří a vím, že k lepšímu. Dokážeme pozorovat přírodu, naslouchat, jednat hlavně v klidu, vyrovnaně, jinak se s námi maďar nebaví.... Díky nim vím, že k životu nepotřebujeme ani tak mnoho.

Díky naší Carmen jsme měli i tu čest seznámit se s našimi novými přáteli, kteří nám ukázali cestu, jak postupovat při výchově, s výchovou a při lovu, moc jim díky.
Štěpán Horák - díky za pořádané výcvikové tábory loveckých psů, nádherných ohařů, slídičů, honičů, kteří po práci vyspávají po boku svých pánů.
Rodina Honzy Krále - díky Honzovi, který mi ukázal, jak 5měsíční Carmen nádherně pevně vystavuje, chuťově reaguje na zvěř a vlastně díky Honzovi vše začalo - cesta k uchovnění, už jsem nedokázala Carmen mít jen jako ,,gaučáka" :(...
Martina Mrkvicová - ochránce všech pesanů a feneček, bojovnice se všemi páníčky s neskutečnou trpělivost a zkušenostmi. Výcvik je hlavně přeci zaměřen na vůdce, psi mají vlohy, učíme se my!!!
Cvičitelky Terezky, K9 - díky za pomoc a zkušenosti, které stále nabýváme při výchově a výcviku psů, díky Terezce jsem si uvědomila, že vycvičeného psa může mít každý, jen musí chtít a musí se naučit naslouchat :)
Ladislav Kuchta - dokázal Carmen zastavit před zvěří srstnatou, ukázal mi, jak postupovat a dokončit aport, dal mi návod, jak postupovat dál a podpořil do dalšího výcviku.
A mnoho přátel, se kterými jsme ve spojení a sdílíme radosti i strasti s chovem našich čtyřnohých přátel.

V aktualitách budeme popisovat naše další postupy, krůčky a zážitky s našimi čtyřnohými kamarády.